27 Mart 2012 Salı

Motorun çalıştırılması

Yaklaşık 2 hafta önce kayıt için geldiğimde Murat usta ile tekneye geldiğimizde bak dedi bu kondese  sistemi ile bu motordan ve tekneden verim alamazsın  sana dkkanda gösterdiğim kondese sisteminden yapalım bunu ben ilk başta kondeseyi gördüğümde hasana söylemiştim bu olmaz diye ama parası yok bu olacakmış deedi.ben de seslenmedim.
murat bana bu kondeseyi işte şöyle iyi işte böyle iyi krom ustaya yaptığı bir işten avanta kalmış bu paraya alamazsın diyerekten Polis Tuğrul kaya aldırdı ben nerden bileyim kimsede uyarıda bulunmadı.bu kondeseler sana dükkanda göstereceğim 400 beygirlik motorlar içn senin makina hiç ısınmaz

ısınmayan motorda verimli olmaz gel böyle bir kondese alacak olan müşterim var kaça aldın dedi. 400 tl dedim bu fiata satalım senin önerdiğin ne kdar dedim 750 tl dedi. kalan 350 tl ben sana öderim400 senin müşterinden alacağın para artık dedim. olur dedi.hemen karar verdim yeni kondeseyi yaptıracağım.telefon etti sinan deldemire elinde bir adet varmış hemen alırız takarız dedi.o da satmış yeni siperiş verdi. perşembeye olur dediler.yenisini sipariş ettiken sonra Tuğrul geldi tekneye durumu izah ettim usta olmaz diyor arkadaş dedim.herkes gibi o da neden olmayacakmış.nesi eksikmiş ki diyor.herkes herkes bilse de bilmese de haklı be ya. ayrıca Turan
 bey dedi. heryer aşağıda hortum yarın bir yerde patlak olsa bilemeyebilirsin. ayrıca belirli zaman sora bu kauçuk hortumları değiştirmelisin. o hortumlara 350 tl ödedim. kullanmadığımızı satarız dedi.
Tüm bunlar yetmiyormuş gibi
Muğla dalaman barosunda kayıtlı avukat sami atik annemin ortaca adliyesindeki 2010/335 E davasından   mazeret dilekçesi yazarak 2. duruşmada davadan çekilmiştir. Şöyle diyor dilekçesinde "Gördüğüm luzüm üzerine" Anam kendisi ile görüşmek istemiş ofisine almadığı gibi polis çağırırım diyerek tehdit etmiş ve kendi annesi (Çok saygı ve sevgi duyduğum yemeğini yediğim asil bir anadolu anası) yaşında olan anamı bağrından iteklemiştir. Ayrıca kendisinin yapı Kredi bankasına ait olan kredi kartının taksidini ben kendi hesabımdan internet bankacılığını kullanarak 25/03/2011 tarihinde  havale ederek ödedim. kalan 400 tl bakiyeyi borcum yoktur diye ödemedi. Avukat beyin kendine has bir hesaplama yöntemi var. bakalım hukuk bu işe ne diyecek. siz siz olun avukatlara yaptığınız her türlü ödemeyi  belgelendirin. elden verseniz bile belge isteyin.
 Dalaman Barosuna kayıtlı avukat sami atik  18 mayıs 2011 tarihinde dalaman noterliğinde tarafımca azl edilmiştir.


10/03/2012 cumartesi sabah aliağa küçük sanayi sitesindeki murat ustanın dükkanındayım.Tornaacı ile birlikte gitmeliyiz ama tornacı hasan cumartesi olmaz pazar olur demiş.cumartesi günü boşuna hiç bir şey yapmadam geçti.bilseydim pazar sabahı gelirdim.11/03/2012 pazar sabahı hasan geldi.murat ha geldi ha gelecek saat 10-11 sularınsa geldi.yen kondeseyi montaja başladık.turbo girişi ve motor su çıkışının kondeseye girişlerinin  yön değiştirmesi gerekli.Günlerden pazar aliminyum parçalar lazım sanayiye gidelim. ezgi hidrolikten murat alması gerekli parçaları aldı.Hurdacı kenanın orada hasan ile buluştuk. gerekli aliminyum parçalrı arıyoruz trbo girişi boruyu bulduksu girişine uygun olanıda bulduk kenan dedi boru beleş al ama öbürü yedek parça 50 tl dedi. tamam dedim.aslında tornacı yetenekli olsa o burdan da yapabilirdi. olsun aldık.ölçüler alındı, parçalar  kesildi kaynaklar yapıldı.geldik tekneye olmadı yönleri farklı.2. kez  tekrar sanayiye ölçüler alındı. düzeltildi.geldik tekneye yine olmadı. 3. kez gidildi olan akşam hava soğuktakmaya geldik olmadı pazartesine bıraktık.tekrar akşam murat hasanın yaptığı parçayı murat almış getirdi getirdi takacağız olmadı.
Allahım bu kadar beceriksizlik olmaz 1,5 günde yap-boz ile geçti.kısacası hasan öz bir tornacı olamaz o ancak demircinin yaptığı kaynak şlerini yapar, daha öncede hiç bir işi bir seferinde yapmadık. sanayide selahattin usta ile görüşmeden ezbere hazırladı parçalrı, getirdi olmadı.hep ikinci kez gittim sanayiye parçalrı omuzumda taşıdım.benim işi ek iş olarak gördü.
 Kondese; motorun içinde dolaşan tatlı suyu tuzlu sula soğutan bir parça ve ısnan suyu egsozdan dışarı atılıyor.hiç bir zaman tuzlu su motorun içerisine girmiyor.resimdeki bakır aksamın etrafında dolaşıyor.

 pazartesi öğleden sonra montaj gerçekleşti.
murat bu egsoz çıkışının aşagı alınmalı dedi.yoksa motor içeri tek hamlede çalışmadığı zamanlar su alabilir dedi. 13/03/2012 salı sabahı balıkçıların kahvesine geldim. selahattin usta, kooperatif başkanı kemal oturuyor ben de oturdum. durumu izah ettim.şunun teknesindeki sistem şöyle bunun teknesi böyle  düzeltmenin yapılması zor görünüyor,keşke dedim kendi kendime herkesin içerisinde konudan bahsetmeseydim..öğle oldu. yaptıramadım. selahattin usta hava kötü elektrikli alet ile çalışılmaz insanı cereyan çarpar dedi. ama dedim torna vida ile sökebiliriz.selahattin usta tekneye geldi baktı inceledi evet kondese değişince sistem farklılaşmış evet eğsoz çıkış aşağıya alınmalı.dedi. ona inandı.
ama yapmak istemiyor.sen bilirsin ustam bir deneyelim dedim.o yanı bu yanı derken egsoz çıkışını söktük.murat 4 parmakaşağı alınsın demişti.telefon ettim 15 cm. aşağı aldık.3 vida ve silikon ile montajladık.eski deliği tahta parçası üzeri çelik macun ile kapattık.

 mzaot tankı olarak düşündüğüm fıçı bira kutusunuda tekneden aldık sanayiye gittik murat ile.gerekli düzeltmelr hsan tarafından yapılacak.
50 tl verdiğim aldığım yedek parçadan ortada bir kiprit kutusu kadar kısım kaldı.her yer kaynak içime sinmedi.murat dedim şöyle yapsak parçacıya gittimsu çıkış borusunu aldımşöyle böyle derken o parçadan daha kibar ve sorunsunsuz yedek parça oluşturduk.
Fıçı biranın içini boşalttık.ezgiden aldığımız giriş- çıkış aparatlarını kaynattı hasan, tamam dedi.murat baktı kontrol etti, şurada kaçak var netice hava bastık kaçak yeniden kaynatıldı.

 14/03/2012 çarşamba sabahı saat 10 -11 gibi murat geldi.egsoz olmuş dedi montajlar yapıldı.egsoz hortumu kesildi takıldı.kontağa bas ya allah ya bismillah ilk defa kontaga basılacak bas.motor çalışır gibi yaptı ama çalışmadı. o arada sucu hasan geldi.  aküyü arabadan tekneye getirdik.muratta ara kablo yok.hassan bende var dedi.getirdi.incecik kablolar murat bu olmaz dedi.izzet amcayı gördüm, ara kabloso oğlu murat gel vereyim dedi.aldım getirdim, hava soğuk aylardır çalışmayan motor eter de al gel dedi. yürüyerek çarşı içerisine gittim eteri aldım.
motor çalıştı.devir saati çalışmadığından ve en önemlisi hararet saati olmadığından deneme yapamayız hararet yükselir bilemeyiz elektrikçi yapsın dedi. motor işini bıraktık çalışması bile beniz için çok büyük adımdı..

MOTORUN ÇALIŞTIĞI AN.02/12/2011 TARİHİNDEN BERİ BU AN İÇİN NE MÜCADELE VERDİM.AMA SONUNDA EN İYİ SİSTEMİ MURAT SAYESİNDE KURDUK.


Hidrofor 24 volt sanırım dakikada 12 litre kapasiteli. Kurulumu yaptık ertesi gün elektrik verdik sürekli çalışıyor.tuvaleti su bastı.bozuk dediler. saray denizcilikten almış has çelik. telefonunu verdiler aradım ali osman beyle görüştüm.ilgilendi.gönder gereğini yaparım.dedi.teşekkür ediyorum.sonradan düşünürken tuvalet girişinde herhangi bir vana ve ya musluk olmadığından sistem açık olduğu için hidroforda sürekli su basıyordu.tuvalet girişi öncesi bir vana koyduk.ve geri gelen hidrofor düzgün olarak çalıştı.bu seferde su damlatıyordu.dlamana dönüşte yanımda getirdim.tekrar istanbula ali osman beye gönderdim.


sucumuz hasan usta.iş yoğunluğundan aradığımda telefonuma cevap vermesede geldi işimi yaptı. eli çabuk yetenekli yaratıcaı usta.teşekkür ederim.elimde evlerimizde kullandığım çift girişli musluk olasına rağmen ömrü ve kullanım kolaylı, pas tutmaması nedeni ile küresel plastik musluğu takmayı uygun buldum.tüm musluklarım böyle.


sucu hasan ile gittik şenav ticarete su malzemelerini aldık maontaja başladık.maceratör, tuvalet, hidrofor ve lavaboları taktık.flabın üzerine duş için gidecen duş hortum çıkışını havuzluktan iptal edip direk çıkış yaptık. kör tapa ile kapattık.tekne üzerine açılan her çıkış su alma problemi gösterebiliyor.
akşam 5'e doğru bitirdik.cep telefonun ışığından o kadar faydalandım ki anlatamam.olmasa işimiz bitmeyecek.hasanın parasını verdim.
ertesi sabah elektrikçi edipi aradımçekeceğim dedi. Artık öğrendim usta beklenilmez yanına gidilir birlikte iş yerine gelinir.taktiği ile hemen sanayiye edip ustaya gittim.yapacağımız işi sıraaldım.çakmaklık, teyp montajı, vb. o zaman iş değişti. aküleri zayıflatmasın diye 24 volttan 12 volta düşüren bu aparatı takacağız dedi.çakmaklık söktü diğer hurda araçlardan.hararet göstergesini kabloları aldık tekneye geldik akşama kadar monyajı gerçekleştirdik.Muratı aradım. hararet tamam.haa bu arada ara sıra polis Tuğrul Kayayı görüyorum hiç konuşmuyoruz.benim halletmem gerekne önümde bir işim var.yarın geleceğim gelmedi. cuma saat 3 gibi dükkanına gittim.yok.oturdumbekleyeceğim artık telefon ile aradım 5 akikaya oradayım dedi.geldi.bu gün şu motoru toplayayım yarın sabah (Cumartesi) sabah buluşalım dedi.
Daha önce kenan dan aldığımız mazot tankını geri vereceğim50 tl borcum var, tankın üzerine 20 tl verdim.borcumu ödedim.hurdacı kanberden 2 tl verip kondesenin üzerinde radyatör kapağı olmadığından onu aldım.Yoruldum artık.
yangın tüpü can simidi, can yeleği, hacıbatmaz ipi, sağlık seti, denizde çatışma tüzüğü kitabını almalıydım.sanayide denizde yangın tüpü işini diğer malzemelr için izmir has çelikten fiat aldım.düşünmek için yarın olsun ahyrolsun dedim.neticede izmir fiatının aynısına aliağa rastgele ticaretten yalancı ırgat topu ile birlikte aldım.yangın tüpünü ödemesini kooperatife yaptım sertifikalari ile birlikte deniz getirdi.aldım.
Hidrofor arızalı çıktı hasçeliği nadir aradım gönder firmaya gönderelim dedi.zaman kaybı olur dedim sen firmanın telefonunu ver dedim saray denizclik ile görüştüm.ali osman beye durumu anlattım.gönderin dedi. gerekeni yaparız.ortaca yurtiçi kargodan aliağa yuriçi kargonun telefonu aldım.telefon ettim.adresten alırmısınız dedim tamam dediler.dolaşırken yurtiçi kargonun aracanı gördüm.koştum. beni arıyorlar zannettim.sordum bilgileri yok.anlattım ürünü aldılar.ertesi akam telefonuma mesaj kargonuz yola çıktı,bir gün sonra sabahı alağaya yurtiçi şubeden aradılar.kargonuz var alırmısınız tabii. dedim.liman ile şube arasını yürüyerek gittim.parasını ödeyeceğim fatura 13. kusur itiraz ettim.bu çok pahalı dedim. görevli ile tartışırken müdür bey geldi. ofisine aldı çay söyledi.konuşuyoruz.fatura ayrıntıları mesaj çekme ücreti, telefon ihbar ücreti, diğer taşıma ayrıntıları sıralanmış toplam tutar.Dedim ki ben büronuza telefon ettiğimde adresten alım, mesaj ihbar, telefon ihbar ücretlerimiz var fikrim sorulmadan tahsil ediyor dedim.ödedim uğraşacak zamanım yok.
her aşam için uğraş veriyor ve size hizmet sunan kurumsal firmalarda bu arada fırsatçılık yapar ise diğer uğraştığımız ustalar gibi zamanımızı paramızı alavere dalevere ile telefon şirketlerine kazandırırlar ise tüketiciler olarak ne yapabiliriz ki.neyse

motor kısmına indim kauçuk hortum var iç ve dış klenleri bağlayan üzerinde belli ki kelepçe olacak takılmamış,  gresörlük var gres basılacak, iç klen  üzerindede gresörlük var kırıldığından tornacı tarafından çıkarılıp yenisi takılmamış.aradım Tornacıyı önemi değil öbür taraftan oraya yavaş yavaş sızar gres dedi.olmaz dedim. onu aç gres basalım dedim.selahattin usta artık kendinde bir şeyler öğrenmelisin şaftın üzerindeki sarı malzemenin içerisinde bulunan salmastrayı su yapmaması için değiştir dedi.büyük 2,5 inç boru anahtarlarını izzet amcadan aldım söktüm salmastrayı bir önceki gibi degiştirpi sıktım. gres bastım.su yok.
17/03/2012 cumartesi sabahı motoru kontrol ve sonrasında deneme turu için murat usta geleceğini söyledi. 9 da oradayım dedi.saat 9 da aradım motoru çalıştırıyorum dedim.geliyorum çalıştır dedi.çalıştırdım 20 dakika geçti yok.stop ettim.neyse aradan çok geçmeden geldi.cumadan aldığım kemik hortumu motora taktı.motoru çalıştırdı.tuncay ve murat bakmışlar şaft dönmüyor.ben salmastrayı değiştirirken çok sıkılmaması gereken parçayı çok sıktığımdan dediler.boru anahtarları ile indik.murat ile gevşetemedik.çekile vururken şaft dönmeye başladı.motoru öne arkaya durduğu yerde hareket ettiriyorlar murat ve tuncay motora çok baş sallıyor sarsıntı çok bunun laynı kaçık denem yapılmaz dediler.allah allah yine olmadı hareket edemedik.
Selahattin ustaya telefon ettim geliyorum dedi.murat usta ile kendisini konuşturdum. murat izmire gideceğim.  bekleyemem dedi.yolda rabaya doğru gidrken selahattin usta ile karşılaştık, selahattin usta mümkün değil laynı kaçık değildir. dedi.
motor hareket ettirilmeden ön arka ettirilken olabilir dedi.tekneye geldik.baktık.orası burası sonunda deneme turuna çıkmaya karar verdik.ipler  çözüldü, limandan çıktık motordan boya kokuları geliyor ısındıkça koku artıyor.selahattin usta, tuncay ve ben deneme turundayız.hız mükemmel, gaza yüklendikçe baş taraf kalkıyor, deneme başarılı saersıntı yok, layn yerinde.motor aniden stop etti.mazot bidonun içinde olduğundan mazot hortumu yukarı dönerek askıda aklmış.pompala pompala bidonu yukarı kaldırarak bas dedim.selahattin usta kontağa bastı tak aldı.motor çalıştı.limana döndük.yogunluğum biraz azaldı.Aklım hala kovanın önündeki salmastranın gevşetilmesinde.selahattin usta ağırlık gerek ön kısma dedi.ne yapabiliriz derken çimento torbası koymayı uygun buldum.şenav ticaret özgüre 10 torba çimentoyu limana getirebilirmisiniz dedim tamam dedi.telefonum çaldıgelmiş. isa ile liman içinden teknenin yanına kadar getirdik ve havuzluğa 10 torbayı taşıdık.çimentoları kamaranın alt kısmına yerleştirdim.tekne sağ tarafa yattı.hiç bir şey yapmadım normal değlidi.ama öyle bıraktım.ön taraf çöktü.Aytekin ile merhabalaştık.gel çay içelim dedi.çay sohbet kolay ddemir almak için ırgat yerine geçen  yalancı ırgat oalrak adlandırılan yöntemi tarif etti.aklıma yattı.kendi satın aldığım kurulması uğraştırdığı için kurdurmadığım ırgatımın yerine bunu kurduracağım.sintine motoru ve turbo girişine ince kadın çorabı geçir pislik almasın dedi. yaptım.gel tekneye gidelim albiye gittik.yapacaı değişiklikleri anlattı.
mazot alacağım dedim bende alacağım dedialiağa şakran yolu üzerindeki petrolden 50 kuruş düşük mazottan aldık.gel seni dolaştırayım dedi.arka plaj kısmından aliağaya geldik.ayrıldık.
motor kısmına indim kaplin üzerindeki civatalr fırlamış kimis gevşemiş.tuncalı ticaretten aldım tekrar. selahattin ustaya söyledim.teknenin sağ tarafa yattığınıda söyledim.öne doğru al yer değiştir dedi.doğru dedim nasıl aklıma gelmemişti.ertuğrul usta ile geldik ağrlığı yer değiştirdik düzeldi.kontrol yaparak kaplin üzerindeki civataalrı sıktım.
mazot tamam bas kontağa dedim tuncaya, ertuğrul,yavuz ve ben 2. denemedeyiz. mükemmel.hız iyi.ağırlık sonrası baş taraf kalkmıyor.oh be yorğunluğum kalmadı diyebirim.gerçekten 1200 devirde bile hız iyi.verim iyi.sarsıntı yok.herkes memnun.
salmastra hala gevşemedi.tornacı hasanı çağırdım gresörlüğü sökecek o parçayı gevşetecek.gece geldi.gresörlüğü söktü yerine ev açaçak aparatı yanlış getirmiş diğer parçayı mümkün değil açamadı yarın ısıtmayı getirecek öyle açacağız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder