29 Ocak 2012 Pazar

Liman Kayıt

2010 yılında filikayı satın aldığımda tuğrul faturasınıda kestirdi.benim boşanma işlemlerim bu arada devam ediyor.2011 yılı kasım başında aliağa liman liman başkanlığına gittim.liman kaydı için gerekli işlemleri gülerüyüzlü liman çalışanı şef Celalettin bey bana işlemleri anlattı ve yazarak küçük bir kağıt ile de verdi.denizcilik müsteşarlığı sitesi online işlemler isim hakkı alınacak ve akabinde çıkan dilekçe ve farklı noktalarda çekilmiş 4 ile 5 fotoğraf ile başvuruda bulunulacak.
fatura ve innşa belgesi için en püf noktası inşe belgesini selahattin usta kooperatif alanında yaptığı için kooperatif konu iile ilgili fatura veriyor.
son zmanlarda filikalar motoryat yapıldığı ve düzenli kayıt altına alınmadığından işlemlere düzen vetmek amacı ile fatura üzerinde hangi yıl yapımı gemiden çıktı ise yılı ve geminin adının yazılması gerekiyor faturaya.ve fatura kesim tarihinde bir ay içerisinde kayıt işlemelri için başvurunun yaapılamsı gerekli.yoksa para cezası ödüyorsunuz.benim elimdeki faturanın hem tarihi geçti hemde bu ibare yazmııyor ve başkasının adına düzenlendi.
Tuğrulu aradım yeni fatuuraya ihtiyacımız var isim benim olacak dedim.öleden sonra araadı.gemi öküme git iletmenin adını unuttum müdürleri cüneyt beye  uğra dedi.gemi söküme her zaman dolmuşc yok.sabah bir ve o akaşam geri dönüş yapıyormuş o kaadar.Haydar abiye sordum gemi söküme nasılgidebilirim diye.dur dedi. kara şimşak ile gidderiz.atladık kara şimşeğe ver elini gemi söküm. yolda lastiğimiz patlaadı.yapacak bir şey yok her zaman o bizi taşımayacak söylemi ile ben aldım ittire ittirre 1 saat yaya yürüdükte sonra gemi söküme vardım.ilgili şirkeeeti sordum haydar aabiye sen lastiği yaptırmaya lastikçiye git para verdim.bende şirkete gittim.aradım buldum cüneyt bet adımı numaraalrı aldı.yukarı kata çıktı geri geldi.olamayacak dedi.çünki sizdeki flkaya uygun kayıtlarımızda filika yok. geri döndüm haydar abi ile buluştuk limana geldik.yorgundum ve bu işle fazlada ilgielnemiyordum öbür işler ağırdı.öncelik denize inmekkkti.
neyse limanda kayıt işlerine bakan bu işleri yaptıran mertin akrabası nhakan beyle kayıt işlemleri konusunda bir görüşme yaptık konuştuk.zamanı gelimnde istersenmiz ben kaydı yaptırırım dedi.Ben küçük bir filika satın alma anlaşması yaptım nihatın mış.sefa bana sahiplik belgesi versi bunu muhtarına imzalat ve filikanın kaydını burada yaprırırsın dedi. hakan da sahiplik belgesi işnde 2009,2010 ve 2011 yıllaraı cezalrını ödemen gerekiyor toplam tutarı 1.200 tl civarında dedi.sefa 2008 yılı öncesi sahip olduğundan cezası yok dedi.her neyse ben hiç bir işlem yapmaadan 04/12/2011 tarihinde dalamana geri döndüm.
Kayıt işlemleri  için nedense çok acele etmiyordum.marmariste bulunan arkadaşım eniştesi le görüştü ve akabinde ben kendisine telefonda durumu izah ettim. ayrıca göcek liman başkanlığı ile başka bir arkadaşım görüştü.anladım ki kayıt işlemleri gerekli evraklar düzenlendikten sonra yapılabilecek.ben bnu kendim yaptırabilirm.
Ali ağada tanıştığımız kendisi de yat yaptıracak olan mert beni kayıt işlemleri yapan ve izmirde motor alım satımı da yapan akrabası Hakan Beyle tanıştırmıştı.Oturduk konuştuk kayıt zamanı gelince yine görüşürüz demişti.
ben bu arada denize inmeden yatın arka kısım sağ sol ve ortadan birer resim, ayrıca önkısımdan ismin okunacağı şekilde bir resim çektim. ve onu liman başkanlığında denilen gibi renkli yazıcı ile yazdırdım.kayıt dosyama koydum.
Faturayı nasıl alırım diye bazı girişimlerde de bulunuyordum.ama başarılı olamadım.neyse ocak 2012 ortalarında hakan bey (05352330494) aradı sahiplik belgesi ile kayıt yapılabileceğini geriye dönk cezalrın kaldırıldığını söyledi.Ben küçük 3,5 metrelik bir filikayıda kayıt yaptıracağım onun kaydı sahibini ilgilendiriyor.ben kayıttan sonra alacağım.
sen bir fiyat söyle; ödeme planımızı yapalım anlaşırsak iş senin dedim.bak ayrıca ben hala motoru çalıştıramadım.çünki kondese bağlantılarını yaptıramadım.hala dedim.onun için kayıt ikinci planda kalmakta dedim.sonraki görüşmelerimizde fiyat konusunda anlaşamadık.Kendisine başarılar dilerim.
İnternetten "tekne kaydı nasıl yapılır" diye arama yaptım. sahiplik belgesini siteden indirdim.hem muhtarlık için hem de kooperatifler için olanı. iki şahit ve mahalle muhtarımız Ömer Fidan'a imzalattım; Denizcilik müsteşarlığının online işlemler sayfasından tekrar Yatımın isim olan "TURAN" ve küçük filika içinde " BULUTT" isimlerinin başvurusunu yaptım ve dilekçelerini yazdırdım.
sahiplik belgesi ile birlikte dosyama koydum.
16/02/2012 tarihinde hakan beyle hal hatır sormak için bir telefon görüşmesi yaptım.öğrendim ki sahiplik belgesi başvuruları askıya alınmış.29 una kadar olursa ararım seni dedi.yeni bir gelişme ile karşı karşıya kaldık.hadi hayırlısı.
aliağa liman başkanlığını aradım.olayı sordum.29 şubata kadar sahiplik belgesi ile kayıt işlemleri için başvuruda bulunabilirsiniz ama belgeleri deniz ticaret odalarından almalısınız dedi. marmaris deniz ticaret odasını aradım.konuyu anlattım.istanbul deniz ticaret odasında bu hafta sonu bir toplantı yapılacak 20/02/2012 tarihinden sonra netlik kazanacak şimdi dosyaları imzalamıyoruz dedi. ben de önümüzdeki hafta aramaya karar vererek bıraktım.
aradan bir saat geçtikten sonra tekrar aliağa liman başkanlığını deniz ticaret odasından alacağım belgeyi muhtara imzalatacak mıyım diye sormak için aradım.biz işlemleri kabul ediyoruz mza konusu ile ilgili izmir deniz ticaret odasını arayın dedi. internetten izmir deniz ticaret odasının web sayfasını açtım aliağada da büroları vardı.ilgili telefon numarasını çevirdim.meşgul bir daha derken çalmaya başladı.telefonun karşısındaki Cengiz beye durumu anlattım yardımcı olmak adına konu yeni sizin işiniz görülsün ve bilgi almanız için izmiri arayın abisinin telefon numarasın verdi.Kendisi çok babacan yardımsever biriydi.aliağadan konuştuk gerçekten orada iyi insanlar ile karşılaştım.bunu kendisine de söyledim.cep telefonunu verdi beni aliağaya geldiğimde davet etti. izmir deniz ticaret odasından mahmut beyle görüştüm.sahiplik belgesini biz onaylamıyoruz odalar ve borsalar başkanlığının bu konudaki yazısı önümde dedi.
20/02/2012 pazartesi günü izmir liman başkanlığı ile sahiplik belgesi ile tekne kaydı konusunda bilgi aldım.herhangi yeni bir gelişme yok dediler.
düşünüyorum ne yapabilirim diye.kesinlikle fatura almam gerekiyor. 22/02/2012 çarşamba günü adem musluyu ardından aliağa deniz ticaret odasından cengiz beyi aradım.cengiz bey kaymakamlığa gidiyorum dönüşte ofise gelince konuşalım dedi. öncesinde ben durumu kendisine anlattım.
Cengiz bey gemi sökümdeki farklı firmalardaki  4 arkadaşı ile görüştüğünü olumlu sonuç almadığını ancak yılbaşı öncesi olabilirmiş dedi.ama perşembe günü bir arkadaşı ile de görüşeceğini, beni saaat 11 de ara dedi.Daha yüzyüze hiç cengiz beyle görüşmedik telefonda tanıştık kendisi ile.Kendisine çok teşekkür ediyorum.sağolsun.Allah yolunu açık etsin.
Kendisini aradım.konuştuk olmadı.ardından haakan beyi aradım şubbatın 29'una kadar sahiplik belgesi ile kayıt yapılıyor ama senin işi yetiştiremeyeceğim için alamam. belgeyi deniz ticaret odaları imzalıyor dedi.izmir deniz ticaret odasını ardından marmaris deniz ticaret odasını aradım.telefona cevap veren kişiler çok ilgilendiler. sonuçta kaydı aliağa da yaptıracağımdan liman başkanlığını aradım.Cemalettin bey ile görüştüm.evet sahiplik belgesini aliağa deniz ticaret odası irtibat bürosuna onaylatabilirsiniz ve kaydını yaptırırsınız. dedi.İlk liman başkanlığına gittiğim de kayıt için gerekli evrakları hem söyledi hemde yazdı.yapmam gerekenleri iyice anlattı.Sağolsun cemalettin bey birde çay söyledi.
Bu iniş çıkışlardan sonra bir aksilik olmaz ise pazartesi aliağaya gideceğim.
düşündüm başka işlerimde olduğundan 24/02/2012 cuma gecesi izmire hareket ettim.Sabah 8 de merodan biçerova durağından indim ve küçük aliağa sanayisine vardım. Öyle bir köşede durdum ki bir taraftan kardeşler hurdacılık sahibi Kenanı ondan alınan mazot deposunun parasını (30) vereceğim ve motorun faturasını alacağım diğer taraftam motorcu muratı alıp tekneye götürüp motoru çalıştıracağız.Kenan geldi. parayı verdim.nurettinden faturasını aldım.teşekkür ediyorum.ticaret bu kadar düzgün yapılır diyorum.
Ardından murat geldi.aradan 3 ay geldi. hala motorumuz çalışmadı.YA... SABIR Kİ NE SABIR.....
Bırak geçmişi dedim kendine merhabalaştık.şu adamı göndereyim gidelim, şu motora bak, dedi. geminin jeneratörü için yapılan motordaki kondese sistemine baktım.bindik arabaya vardık tekneye.hiç bir şey yapılmamış kim tarafından esas ustamız tarafından tabiii. motorun her tarafı hortum ve hortumların 3 yılda bir değişmesi gerekiyor tutarı da 350Tl.
Murat dedi. Tarn bey senin bu kondesen çok büyük 300 beygirli motorlar için bu durmda senin motorun hiç ısınmayacak ısınmayan motorda verimli çalışmaz.Bu kondeseyi satalım müşteri var kaça almıştım  dedi. 400 tl dedim horum kullanmayacağımız daha sağlıklı olanı da 750 tl 'ye alırız dedi.aradı satıcıyı izmiri.varmış elinde satmışlar yenisine cumaya teslim edecekler.siparişi verdi.ben o işyerine 350 tl ödeyeceğim.kararımızı verdik. tekneyi tekettik.
misafirhanede cumartesi akşamı kaldım.pazar teknede bulundum eksikleri not aldım.(Ertesi gün Tuğrul geldi.bana aldığı büyük kondesede ustanın söylediklerini anlattım.oooo işte ısınmayan motor daha iyidir.nereden aldığını hatırlayamadı.işte 1.500 tl'lik kondeseyi 400 tl Aldım. yorumlar ama amaç başka tarafa olayı getirmek neyse tam söyleyemese de ara sıra vurguladı en ilginci sana söyleyemediğim selahattin usta hakkında bilgiler var  dur dedim aman söyleme.
Vurguladığı veya istediği olaya hiç aldırmadım.Neden beni yalnız bıraktın dedim.net cevap yok.işte selahattin usta seni arayıp malzeme yok dediğinde ona inandın dedi. ben dedi seni bırakmakla biliyorum sen 8-9 bin tl zarar ettin.fazla paraya iş yaptırdın dedi.ayrıca seb bunun kaydını falanda burada yaptıramazsın diğer işleri yaptıramadığın gibi. dedi.çağır şuradan vinç bu hali ile al götür.)

Pazartesi sabahı kahvaltıdan sonra Aliağa liman başkanlığına erkence vardım.Celalettin beye talebimi söyledim.Yazıyı doldudu ve deniz ticaret odasına imzalat gel dedi.merkeze irtibat bürosuna gittim.cengiz bey geldi.talebimi söyledim.İzmiri aradı ancak izmir deniz ticaret odası imzalayacakmış.
metro ile saat 9.40'da izmiere hareket ettim.saat 11.15 de konakta deniz ticaret odasındaydım.yeni bir belge düzen lenmiş onu aldım düzenleyip mahmut beye verdim. kendisi imzaladı ve mustafa beyde onaylayınca teknenin iki fotoğrafını, motorun fatura fotokopilerini aldılar.Saat 14.00 gibi aliağa liman başkanlığına geldim.hava yağıyor.Celalettin bey kontrol etti ve ikinci kata suat beye gönderdi. suat bey inceledi, hemen günhur beye gittim.günhur bey tekne nerede dedim.odasından görülüyor.sen git ben geleceğim  dedi. ben tekneye gittim.15 dakika sonra geldi.ölçtük.ardından siz 15 dakika sonra gelin ben evraklarınızı hazırlamış olayım dedi.gittim hazır, celalattin bey maliyeye gidin bu evraka göre parasını yatırın bende bağlama ruhsatını hazırlayayım dedi.ne kadar tutar dedim 545 tl dedi. yürüyerek bankaya gittim parayı aldım maliyeye yatırdım.makbuzu celalettin beye verdim. o da ruhsatı imzalattırdıktan sonra bana verdi. saat 15.30. aliağa liman başkanlığındaki çalışanlara teşekkür ederim.
sahiplik belgesi ile tekne kaydı 29/02/2012 tarihinde sona erdi.
Zordu benim için bağlama ruhsatını almak. faturanın açıklama kısmında ör.1966 model yavuz gemisinden çıkma 8.50 mt. filika yazan fatura almayacaktım.yeni kayıt yaptıracaklar muhakkak yukarıdaki ibarenin yazdığı bir fatura,bir tersane yada su  ürünleri kooperatifinden  tadilat faturası, teknenizin arka sağ, sol, ve tam ortadan ayrıca ön kısımdan adının yazılı olduğu kısım görülecek şekilde çekilmiş fotoğrafları, internetten alacağınız isim dilekçesi ile liman başkanlığına başvurmalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder