6 Aralık 2011 Salı

Unutulmayanlar

İlk filikayı almaya gittiğim, birlikte yolculuk yaptığımız sonrasında filikayı bahçesine indirdiğim sayın başkanım Nurtekin ARAN. daha sonra da kaptan olarak aliağadan göceğe kadar  teknemizi birlikte getirdik. kendisi bir kuruş bile almamış yaşadığımız zorluk ve mücadelede yanyana durduk hep.
İnsan gibi insan; yani iyi insan olma vasıflarına sahip ayrıca sözde değil o vasıfları hem yaşatıyor hem de bizzat yaşıyor.Kaptanım Nurtekin aran'a emekleri için teşekkür ederim.örnek alınması gereken nadir insanlardan.

 Bu blogu incelerseniz bu yola  aliağa emniyet müdürlüğü nde polis memuru olarak çalışan Tuğrul kaya ile çıktığımı görürsünüz. Kendisi ile internette tanıştıktan sonra bu filika alışverişi için aliağaya geldim.sonrasında tekneyi yaptırmak içinde geldim.tanımadığım bir ortam. "gel arkadaşlarımız var yaparız." dedi.  sarıgermede sahildeyim telefon geldi.kendisi ile konuştuktan sonra ustaya verdi telefonu ilk kez selahattin usta ile konuştum.aliağa'da  tuğrul Kaya ya şunu sordum bu iş bana kaça mal olur. 17.500 tl. ben kendimce 25.000 tl'yide göze aldım.şunu kendisine defalarca hatırlattım.ben bu işi hiç bilmiyorum.ustalık parası 9.000 tl her ay 2000 tl ödeyeceğim.filikayı kamyon ile gönderdim.akabinde 01/07/2011 tarihinde aliağa emniyet müdürlüğü nde görevli tuğrul kaya nın akbank hesabına "motoryat malzeme alımı için" açıklaması ile 1.000 tl gönderdim. aradan bir süre geçti malzeme alacağız ben malzemenin ne olduğunu bilmiyorum polyesterin katkılarını bilmiyorum.neyse 17/07/2011 tarihinde "motoryat polyester alımı için" 2.400 tl daha gönderdim.ağustos 17 gibiydi sanırım ilk defa gittim tuğrul beni garajdan aldı.evine gittim sabah kahvaltısı yaptık, annesi ile tanıştım.sonrasında beraber limana indik.usta ile orada tanıştım.yaptıracağımız diğer işlemleri  de bugün halledelim dedik.tornacı hasan ustayı aradı.masa da hep beraber oturuyoruz.kalemi aldı eline şaft,klenler,şanzıman, ırgat,torna ustalığı v.b. alt alta yazdı hala o yazı notlarımda 14.000 tl çıktı.neeeeeeeeee! işte her ay liman parası 150 tl. bunları bana hiç söylemediler başta.
selahattin usta malzeme yok çalışamıyorum iş geçikiyor. eksik olan ne.dondurucu ve sertleştirici.kğ'mı 15 tl. Şimdi buradan o şunu söyledi o bunu yaptı demenin bir anlamı yok.milyar gönderiyorsun 15 liralık bir malzemenin yokluğundan problem yaşıyorsun.
MALİYET  : Burada herkesin sorduğu soruyu Kaça mal ettin? sorusunun cevabını inanın vermek isterdim.yukarıda yazdığım gibi işe başlamadan sürekli sorduğum kaça mal olur sorusuna yaşayarak aldığım cevap gerçekten yürek sızlatan bir rakam oldu.17.500 tl nerdeee ödediğim tutar nerede.resimdeki hesapladığımız ve yazdığı miktarlar daha zor bir yolcuğun ilk metreleri gibiydi.usta bana bir şey de söylemiyor.ayıp olur. tuğrula  diye. işte çimentoya benzeyen şimdi adını hatırlamıyorum.( Talk) macun yapımında kullanılıyhor. bir arkadaşta varmış 3 çuval ucuza 20 tl x3; 60 tl verdim.sonra yücel kompozitten beyaz renkli olanını 15 tl/çuval aldım ki çimento renginde olan daha ucuz ve kalitesizmiş.
neler alındı diye sormadım ama malzeme almaya giderlerken liste belliydi. 15 teneke polyester, elyaf , v.b. hesap yapmıştı. polyester burada pahalı izmirden toplam 2.250 gibi tutar çıktı. mazor yemek ben 2.400 tl havale ettim.
aylar sonra polyester yetmeyince ( yaklaşık al al al 34 teneke gibi polyester harcadık.) selahattin ustaya neden başta alınmadı bunlar düşünülmeyen hesap dedim. siz izmirden neler aldınız dediğimde polyester almaya mumin tuner de gitmiş.usta ben hiç içeri girmedim.hesabı bilmiyorum dedi.doğrudur.mumin 15 teneke polyester alındı.elyaf  ki (standart olmayanını  aliağa emniyet müdürlüğü nde göreli tuğrul kaya bir top almış gelmiş.aliağadan. yine bir sohbette boyacı emin abi o polyester kötü olduğu için malzeme de çok gidiyor dedi.) Artık gidişlerimde selahattin usta ve tuğrul üçümüz  oturmuyoruz. tuğrul kaya geliyor selahattin usta ile konuşmadan biz ayrı konuşuyoruz.


şunu net biliyorum aylar sonra vinç çi kemal ulupınar beni arıyor telefonda konuştuk.vinç parası verilmemiş.haberim yok. gidişimde BPden 150 tl mazot alarak borcumu ödedim. tuğrul aradı şu numarayı bir ara.numarayı yazdım aradım kereste alınan süleyman sarıaslan hiç ödeme yapılmamış kişiler de beni aylar sonra arıyorlar neden tuğrul onlara para ödemeyince.ona 1.350 tl havale ettim. yanılmıyorsam.(net havale tutarları internet bankacılığı kullandığım için kayıtlıdır.)
işte usta işi geçiktiriyor çok ketum bana da bir şey söylemiyor demeye başladı tuğrul. ver elini izmir. burada birbirimizi suçlamaya gerek yok olan olmuş işimize bakalım dedim ustaya. yavaş yavaş tuğrul kendini geriye çekmeye başladı.bana da bir kere şu parayla şunu aldım.hesap bu demedi.?..............
selahattin usta şakrandan muhsin ustadan şaft klenler, ırgat bulunca tuğrul gideceğim demesine rağmen gelmedi. orada tam koptu. ve ayrıldı. kendiliğinden.(o malzemelerin alınmasına karşı çıkıyor yarın bir problem  ile karşılaşırsan kimseye hesap soramayız diyordu.ban şunu söyledim bilirkişi olarak bu işe karar vermesi gereken tornacı hasan usta bakar inceler al derse alırız, yok işimize yaramaz derse bırakırız dedim.)şakrana gitmeden önce aramama rağmen gelmedi.
yıl oldu 2012 yılının şubat ayı tuğrul şu numarayı ara. aldım aradım.sanayide bankadan emekli polyester satan adını bilmediğim esnaf borcunuz geçikti.6 ay oldu.kim aldı.selahattin usta almış.tuğrula göre.adamı dinledim.hiç bir açıklama yapmadım.tuğrul beni tekrar aradı.hesap yaklaşık 230 tl civerında imiş.ama ben selahattin ustanın oradan malzeme almadığını biliyorum.tabii ki ödemedim. mart 2012 gibi gittiğimde tekneye o  esnafın oğluydu sanırım geldiler.anlattı. aliağa emniyet müdürlüğü nde görevli tuğrul kaya sen bu motoru çalıştıramazsın çağıralım bir vinç bunu yükle götür dedi. kayıt ta ettiremezsin. neden beni yalnız bıraktın dedim. ben ayrılınca 8-9 bin fazlaya mal oldu bu iş sana dedi. tabii bazı yerlerde pazarlık yapanların ne konuştuğunu bilmediğim için ödedik. bir örnek vereyim boya işleri geldiğinde usta boyayı biz ekstra konuştuk.tuğrul öyle söylemiş ben bilmediğimden düşünüyorum ki her şey dahil. fiyata.2.000 tl ek boya için ödedim.yapılan boyayı herkes gördü. usta senin teknede iş yapıyorum " tuğrul selahattin usta gel şu nasıl olacak." git yap yap derken benim işim yapılmamış.ertele ertele.benim gönderdiğim ilk 2.000 tl tutarındaki ustalık parası havaya gitmiş.
bu yazıyı yazdıktan sonra izmir valiliği   aliağa emniyet müdürlüğü nde polis memuru olarak çalışan Tuğrul kaya beni aradı. ne konuştu derseniz burada yazdığım hiç bir şeyi konuşmadı.sadece ustanın benden aldığı işe başlarken aralarında usta ile konuştukları (Selahattin ustanın ifadesidir) boyayı da ekstra yaparsın demiş tuğrul. çünki usta 9.000 tl'lik işçilik tutarını az bulduğu için böylece tuğrul  kazancın artar demiş.
şimdi ise bu konudaki açıklaması valla billa tilla böyle bir konuşma yoktu.senden 2.000 tl boya işçilik parasını fazladan almışlar. dedi.sana söyleyemediğim gerçekler var malzemenin peş keş çekilmesi,malzeme parası isteyelim onu ben merasim parası olarak kullanayım daha sonra işçilik paramdan öderim v.s.şunu söyledim kendisine olan oldu ben şu anda göcekteyim. teknemdeyim.o zaman yaz bana gönder burada yazayım dedim. tamam dedi.hala gönderecek.(18/06/2012)


Usta Gemici Tuncay Acar.çektiğim onlarca fotoğraf karesinde yer alan Teknemizin her yapım aşamasında hergün çekek yerini uğrayan bildiği her konuda katkılarını gizlemeyen bir arkadaşım.

alaiağa gittiğim artık uzun sürelerde kaldığım süre içerisinde ilk tanıdığım kişilerden olan Mümin Tuner.kendiside benden önce tekne yapmış "usta falan değil " bir arkadaşım. yapılacak olan iş konusunda nasıl ekonomi yakalanacaksa fikrini söyleyen ama illahi böyle yapacaksın demeyen demokrat, deniz aşığı bir aliağalı. bu arkadaşımızda teknemizin tüm yapım aşamalarında ziyaretlerini esirgememiş, geldiğinde sohbetler ettiğim, özel yetenekleri olan bu arkadaşımız kendiliğinden tekne yapım aşamalarını  fotoğraflamıştır.  ihtiyacım olduğunda mazot almak için bidon ararken kendine sorduğumda bidon vermiş ve sonrasında hediyem olsun demiştir. Ben de gece dışardaki oturma gruplarını polyester ile kaplarken o hediyeyi oturma yerlerinin içinde unutmuşum.ön taraflarından kapak açtırdığım zaman o hediyeyi kullanacağım.tüm yaşamında başarılar dilerim. Tekne çekek yerinde tamirat işleri ve yeniden tekne yapan Vedat Kanıt (0536 493 78 24) ustamız.Kimsenin işine karışmayan aldığı işleri zamanında yapan 20 yıllık kayık  ustası. bir alet ihtiyacımda yardımcı olan ailağada kaldığım süre içerisinde olumsuz bir şey duymadım hakkında. teknemin denize atılması sırasında vermiş olduğu emeklerini unutamam. kendisi sayesinde bir filika sahibi de oldum.bu işini görür senin al demişti.
kendisi ile iş yapılır.Başarılar ve sağlıklı bir ömür diliyorum.
Filikayı almaya gittiğimde motorda alalım. dedik.ve Hurdacı Kenan abimden 90 beyir perkıns motor aldık. daha sonra motor küçük gelir dediler verdik geri iveco motor aldık.Kenan (05364877732) ve Nurettin Özcan (02326180453) kardeşlerin aliağa küçük sanayideki Kardeşler oto hurda isimli işletmelerinde bana hiç hayır demediler.ve elim boş dönmedi onlara gittiğimde.hep yardımcı oldular.Enişteleri mehmet çalışanları müjdat ve hüseyin hepsine teşekkür ediyorum.İveconun şarj ve marşı 24 volt. biz 12 volt yapalım dedik.yapın dediler.elektrikçi dedi. webasto 24 volt ta daha verimli olur.gittim.şarjı marşı 24 volt yapacağız.yaspın dediler.ve  hiç para almadılar. direksiyon simidi lazım oldu.gittim. aldım.daha ne olsun Allah yollarını açık etsin. kolaylık versin


Bir iyilik bir de kötülük unutulmaz derler doğru.Biz iş yaptırırken bizim daha önce yardımcı olduğumuz sözde, göstermelik, çok laf eden ve iş üretmeyen kendinden başka kimseyi haklı görmeyen bencil arkadaşımız hala ödeme yapacak.külahımı şu ortaya bırakıyorum anlat ona mazeretlerini, öncelliklerini.
ben dinlemek istemiyorum.moralimi de bozmak istemiyorum.neyse ........!

yan resimdeki habil abimiz.Gemi sökümden fatura almam gerekiyor telefon geldi.gitmeliyim.bir sabah bir de akşam olmak üzere iki dolmuş varmış.sordum gemi söküm durağını.otostop yapacağım.ben seni götüreyim dedi. benzine baktı yolda bırakmaz bizi dedi. Bindik kara şimşeğe düştük yola. gidiyoruz..gemi söküm yokuşunda ağır ağır tırmanırken baktık ki lastiğimi patlamış.yapacak bir şey yok.aldık elimize tırmanıyoruz yokuşu.gidip gelmek 45 dakika olduğunu söyledi.motor ile habil abi.
vardık girişe.sorduk lastik tamircisi en sonda imiş. ben oraya gideyim dedi.lastik tamir ücretini verdim.iyilik yaptı abimiz benzin parası da almadı.yk olmanın alemi yok.

ben de verilen adrese gittim. adı verilen işyerindeki yine adı verilen müdürü verdim.bilgileri aldı.çıktı   odadan muhasebeye gitti. veremeyeceğiz dedi.teşekkür ettim.buluşma yerine gittim.kara şimşek ile döndük limana.
 Ustamın dünürü Ertuğrul oyur. Ertuğrul abim on parmağında on marifet. mobilya ustalığıda var kendisinin. düzgün ölçü alır ve düzgün göze hoş gelen bir i çıkarır.mükemmeliyetçidir.  motoryatımın ilerleyen aşamalarında zaman geçirmek ve ustamızla katkıda bulunmak için bitinceye kadar sürekli birlikte çalıştılar.Turan Bey insanlar iyi şeylere layıktır öyle değil mi? ve yeni bir kısım yapacağımızda karar verme aşamasında fikir bu deyişini hiç untmayacağım. kendisine ait bu mersedesle kendi deyişiyle mercedes güçlü makinadır. bu araçla hamitlere tahta alamaya çarşıya parça almaya ve ben yokken sanayiye murat ustaya anahtar vermeye gitmiş.allah lastiğine taş dokundurmasın.bol kazançlar.

Ustamızın kardeşi balık tüccarı ali. balık alır pazar ve mahallerde satar. yine selahattin usta ile görüşmeden kendi bildiğince telefonda tarif üzerine iş yapan tornacımız hasan öz usta gölgeliğin arka krom ayaklarında uygun iş yapamamış, ben iki üç kez sanayiye sırtımda götürdüm getirdim.o krom ayakları.yine acil sanayiye götürmem gerekiyordu.hadi dedi ali abimiz ben seni götüreyim dedi.uzattık arkaya  kromları doğru hasan öz'e.sanayiye. artık aiağadan ayrılmadan önce kamyoncular kooperatifindeki teco'dan gidip mazot aldık ve kendisi bana buz koyabileceğim kalınca kenarlı strafor hediye etti. kendisine teşekkür ederim.yüreğinden gelerek bana söyledi.sağolsun.
Aliağa su ürünleri kooperatifi başkanı kemal bey.İşini layıkı ile yapan bir başkan. denizi bilen onu korumak adına fikirler üreten, balıkçıların geçimini denizden sağlayabilmeleri için denizi yaşatmaya çalışan bir başkan. Ağaç gerekli olduğunda gemi sökümden ustamla gidip arkadaşından ağaç alarak bana kefil olan, sonrasında borcumuzu vermek için kendi arabası ile gemi söküme gittiğimiz yardım sever birisi. Rasgele başkanım.
 Su ürünleri kooperatifinde müdür olarak çalışan mehmet demir. kendisi su ürünleri mühendisi. ihtiyacım olan kooperatif ile ilgili işlerimde bana yol gösteren bir arkadaşım.aralık 2011'de ayrıldığımda 2012 mart ayında döndüm bu süre içerisinde merak etme turan bey geldiğinde ödersin. diyen ve malzemelerin teslim adresi olarak hep onun adını adresini verdim.ilgilendi.teslim aldı.ve selahattin ustaya haber verdi.teşekkür ederim.Aliağa sanayisinde motor ustası murat. Denize ineceğimiz 03 aralık 2011 tarihinde  motoru kondeseyi monte ettirip çalıştıramadık o haftanın çarşambası geleceğini söyledi. olduuu tarih mart 2012. fazla ayrıntıya gerek yok burada. tekneye geldik her yer hortum.hoşuna gitmeyen kısım var Turan dedi gel bu kondeseyi değiştirelim yeni model yapalım.ilk bunu gördüğünde olmayacağını söylemiş.kaça aldın dedi. 400 tl dedim.hemen telefon etti.400'e sattık ve diğer kondeseyi 750 tl'ye aldık.ben kendisine 350 tl vereceğim.

yeni kondesemiz geldi. kendisine buradan çok teşekkür ediyorum.kurmuş olduğu bu sistemden çok memnunum.işini bilen artık aliağanın dışında da iş yapan motor ustası. paradan önce yaptığı işe önemseyen, işine yeni fikirler katan,çözüm üreten usta. "bu gün yeniden bu işi yapsam motoru kendisinden alırım.çünkü elindeki motorun durumunu bilir.problem yaşanmaz."
tek eksikliği iş yoğunluğundan zamanında iş  yapamıyor.kendisine teşekkür ederim başarılar dilerim. Allah yolunu açık etsin.
son zamanlarda söz verilipte yapılamayan Polyester ve elektrik işlerini birlikte yaptığımız petkimde çalışan Yavuz Özdemir. havuzluktaki oturma gruplarının polyesterini, elektrikçi edip gelmediğinden yapılmayan işleri, davlumbazın kaplanmasını, babaların takılmasını birlikte tamamladık. Allah kendisine bir ev nasip etsin. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder