9 Kasım 2012 Cuma

Restorasyon

Artık tam bir motoryat yapmak için elimde bulunan benim tabirimle kaba inşaat olan teknemi restore etme çalışmalarına başladım.Fevziye köyünde çalışan abidin usta ile birlikte marmaris orhaniye ve hisar önüne krom merdiven, krom boru ve 7 cm enindeki plakaları almak için 03/11/2012 tarihinde gittik.eray Erat'tan ve mehmetten aldık.

Orhaniye Kız Kumu

hisarönüFevziye köyü

asıl amacım gökovadaki yılmaz ustadan 8'lik 50 metre galvanizli zincir almaktı ama fiyatta anlaşamadık. bir boy daha boru aldığım zaman çevre korkuluklar tamamlanacak.

akıncı köyüne geçen yıl taşınan ahmet sarıgöl'ün arkadaşı ercan usta eski sanatkarlardan ve işini özenerek yapan bir kişi. ahmet abime bu işi yapar mı dedim.kendisi ile konuşmuş ercan usta yapacak.Ercan ustayada söyledim. çok heyecanlıyım ortaya çok güzel bir motoryat çıkacak sadece denizdeki duruşunu canladırabiliyorum kafamda.
 04/11/2012 tarihinde hep beraber yatıma gittik. yapacaklarımızı  konuştuk yerinde tespit ettik. önce salon pencerelerine sökmeden üzerine monte edeceğimiz su kontrasına ekleyeceğimiz 5 mm'lik plexiglass ile dış görünüş değiştireceğiz. davlumbaz üzerine oturma grubu yapacağız. fotoğrafları çekti. mimar oğlu tolgaya maillediler. şekil verme araştırmaları ve fikir alışverişinde bulunuyorlar.
ercan usta ortaca sanayisindeki arkadaşlarından malzeme fiyatları almış.20 mm marin su konrtrası 228 tl ve 5 mm'likm plexi 220 tl adet fiyatları.araştıralım ama dedi.
 internetten araştırdım. marmaristen ibiş marin ile görüştüm. yatalr için en çok satıalnı 7134 numara füme 6 mm'lik 100 x 300 cm ebetindaki plexiglasmış. metrekare fiyatı 58 Euro.   istanbul enkosis'te 5 mm'lik şeffaf  plexi  adet 126 tl. üzerine koyu cam filmini kendimiz çekeceğiz.  plexiler 135 X 200 cm ebatında. bize 60 cm eninde gerektiğinden  iki tabakadan 4 adet 60 cm'lik parça ve 2 adte 15 cm'lik parça olarak kesip gönderecekler. nakliye bana ait.akşam yemeğinde enkosisten erhan gürsoy aradı malzemeyi kesip kargoya teslim etmiş 20 tl civarında ödemesi olacakmış. teşekkür ettim kendisine.
gece aliağadan gemi söküm malzemesi satan daha önce iş yaptığımız Hamiti aradım. elinde 90X 180 cm ebetlarında 20 mm'lik su kontraları varmış. kiloğram fiyatı 1.5 tl'den 6 adet 20 mm'lik ve 2 adet 10 mm'lik toplam 265 tl' tutarında malzeme aldım.her iki ödemeyi internet bankacılığından yaptım.öncesinde istanbuldan iki firma ile görüştüm 3 tabak su kontrasını az buldular.ve ambara teslim problemi yaşanıyormuş. Ege ulaşım aliağa bürosu ile görüştüm 110 tl dedi. bu sefer izmir merkez ege ulaşım ile görüştüm 120 tl dediler.  En uygun Fethiye nakliyat ile aliağadan dalamana bu parçalar 80 tl'ye getirecekler.akşam hamit aradı parçaları almamışlar. aliağadan izmir fethiye nakliyata teslim edecek olan necmettin beyi aradım hava yağmurlu işçilerime kapalı araca alması için söylemiştim dedi. olsun yarın unutmayın dedim.
cumartesi sayın kaptanım Nurtekin Aran ile sohbet etmek için ortacaya gittim. sonrasında Erdal acar'da geldi.Birlikte dalyana acarın teknesini görmeye gittik.hoş bir zaman geçirdik.köye dönüşte Fethiye Nakliyatın Aracını gördüm. kasaya kapak arkasından baktım. Yeşil boyalı hamitin gönderdiği su kontraları araçta.Dalaman sanayisindeki aktaş mobilyaya bırakacaklar. sonra bende tevfikten 3 tanesini aldım akıncıya ercan ustaya götürdüm. kargo ücreti 70 lira.
pazartesi aras kargo  aradı. eve mi yoksa iş yerine gelecek kargonuz dedi. ben işyerine getirin ödemeyi kredi kartından öğleyin yaparım. dedim. gittim 11.70 tl  kargo ücretini ödedim. inanılmaz ucuz geldi. teşekkür ederim. saat 2 gibide ürünü teslim aldım.
Bambu masa sandalye aldım.dalamanda Tunçtan. 350 istedi. acalem yok eğer ilerleyen zamanlarda satamaz isen  ve müşterin satmanı bu fiyata isterse 200 tl dedim.
istanbuldan 50 metre 8 kalibre galvaniz zincir anlaşması yaptım.300 tl. izmiri aradım kiloğram fiyatı 7 tl imiş ve 8 kalbre zincirin bir metresi 1.400 gr geliyormuş.Ercan usta istanbula fuar stantı yapmak için  gittiğinde uğradı zincire baktı çok iyi dedi. bir kaç kez  kullanılmış ve sahipleri sürekli teknede yaşadıkalrı için krom zincir almışlar. aldık ve ercan usta evine götürdü.bir ara araba ile gelen olduğunda buraya getireceğiz.
Denizden karaya çıktıktan epey hiçbir şe yapmadım. Araştırma ve ne yapabilirim diye düşündüm. Önümüzde zaman çoktu yinede işlerimizi sıralamaya koymalıydım. Zamanı sıkıştşrmadan ustalarında boş olduğu bu kış mevsiminde değerlendirmek gerekiyordu. Halamaın Kızının oğlu Serkan yılmaz göcekte bu sektörde çalışıyordu.aklma geldi ve eniştesi Nazımdan telefon numarasını aldım. Sanırım ekim ayı gibiydi. Telefonda konuştuk yatımı anlattım abi bunu çalıştırabiliriz. Arkadaşım sayesinde göcek iskelesinde yer bulabileceğiz dedi. İyi fikirdi. Bana da düşen yatımı restore ettirirken günün teknolojisini klima,soğtutcular gibi yaptırmalıydım. Kendisi balıkçılık yapıyor ve dalıyordu.boş zamamnın olursa gel yatta buluşalım plan yapalım değişikikleri birlikte yapalım dedim. Her ayptığım işi ona bilen olarak sordum.bir kez sarıgermeye giderken gece yatı gördüğünü ve kısada olsa baktığını söyledi. Ocak 2013 ortalarına doğru böyle geldik. Ben ticari yapmayı düşündüm. Abia dedi. Bir günde anlaştık ertesi gün göceğe öğleden sonra gideceğiz.aradım balık sattığını ortacada söyledi. O ekmek parası için bu işi yapmalıydı. Tamam gelebilirsem katılırım sana dedi. Sonrasında arıyorum arıyorum telefonu açmadı. Bende kendisinin tutarsız söylemlerinden dolayı numarasını sildim.  beni ararsa konuşmaya karara verdim.şubat 2013 hala aramadı.Allah işini rast getirsin.ben yine de bildiğimce yeniliklere devam ediyorum.
sonra Yatın salonunun pencerelerinin yan taraftan bakıldığı zaman görülen keskin çizgileri olan pencereleri oval hale getirmek için aliağadan getirttiğim 20 mm olan su kontrrsını ortaca sanayisinde marangoz ustasına Ercan usta kestirmiş. Plexiglass içerisine yerleştirilecek.150 tl ödedim. Çok geldi bana bu para. Ama yapılan işe bakınca hak eder bu parayı dedim.
Ercan ustaya bir daha ki bu tür işleri dalaman sanayisindeki aktaş mobilyaya yaptıralım dedim. Geldi kendini onlarla tanıştırdım. çünkÜ ön pencereleri de oval hale getireceğiz. Marangozun yapacağı işler var daha. ercan usta onları yaptırmış 20 tl verdim. Denizliden 18 /12/2013 tarihinde  özer öğrenciden internet yoluyla bulup aldığım ve Osman karadağa gidip kontrol etmesini söylediğim o onay verdikten sonra KL 5500 DGS dizel jeneretörü dalamana gelen kanaat nakliyat  ambarı ile teslim aldım. 160 kğ ağırlığında arkadaşlar ile arabanın bağajına koydum. Eve götürdüm akşam indirirken anam kızdı. Paraların boşuna gidiyor babam ise bu işlerle uğraşacağına kadar evlenme işleri ile uğraş diye söylendi. onlara biraz kırıldım.
2 defa çalıştırdım. Çok iyi.ve temiz bir jeneratör. 532 341 74 35 Özeri aradım teşekkür ettim.

25/12/2012 tarihinde Dalaman sanayisindeki hurdacı mahmuttan  kiloğramı 4 tlden pasarella,mangal, koltuk ayağı yapmak için yaklaşık 75 kilo 304 krom boru ve levha aldım. Kullanmadığım parçaları ve artanları geri vereceğim. Aynı fiyattan alacak. Paseralla 2,5 metre uzunluk ve 50 cm eninde olacak. 1 paket krom kaynak elektrotu ve 10 adet kesici alacağım. kromları Abidin ustan dükkanına götürdüm. Ercan usta 2 kutu polyester astar ve 2 kutu yapıştırıcı almış Tuncay yapıştırıcıyı sika gibi dedi. Onun tutarı olan 75 tl’yi kredi kartımdan ödedim.
Abidin usta pasaeralayı yapmış. 200 tl yapacağı işlerin kaporası olarak verdim. Paserallanın Yan taraflarına monte edilecek 3 adet  krom boruyu ortacadan hurdacıdan satın aldım. Ve bir adette tutamak aldım 30 tl ödedim.
TURAN BULUT TALEBİ
(Ürünler 24 volt ve beyaz olacaktır)
ADI
Kodu
TutarıHız göstergesi (35 MİL)
siyah olan geçerli
63.00 TL
hararet göstergesi
 01110009
32.00 TL
24 Voltmetre
1110020
32.00 TL
yağ göstergesi
1110007
32.00 TL
yakıt göstergesi
 01110003
32.00 TL
yağ müşürü ( 5 bar)
04193A4A
25.00 TL
hararet müşürü
04193A50
22.00 TL
Devre kesici
 0816C3B6
21.00 TL
24 volt redresör
              vazgeçildi
2.250 TL
jeneretörü çalıştırmak için kontak
   daha ekenomik olanı    
60.TL
krom 5x60 ağaç vidası (100 Ad.)

15.00 TL
hız göstergesi siyah diğerleri beyaz
krom 3 cm boyunda olan sizce en çok kullanılan 50 adet vida
8 adet 35 x..  Mm krom kelepçe
4 adet 50 x … mm krom kepçe
1cm kalınlığındaki mazot hortumunu sıkacak 10 adet kelepçe
kelepçelerde sizce en çok kullanılan ölçüler
her iki tarafa montaj için krom uçlar göstergeler için

Bu marin göstergeleri., kalepçeleri ve diğerlerini  İzmir damla marinden aldım.354 tl ödedim. Devir saati almak isterken hız göstergesi almışım ve harraet göstergesi başka marka olduğu için izde ettim. Devir saati gelecek 20 tl fark ödemesi yapacağım.
Polyester işi için Halil usta ile 17/01/2013 tarihinde anlaştım. Göcek liman başkanlığına gittim, kayıtı aliağadan göceğe Almak için başvuruda bulunmak için. Ve ticari tekne kaydı başvurusu için. Aliağada satışı yapmaya karar verdim. aliağaya gidip orada satış yapacağım ve satış belgesi ile göcek liman başkanlığına nakil isteyeceğim. Dönüşte göcekte iş yapan Halil usta ile sarıgermeye tekneye gittik işlere  baktık. Fikirlerini ve yol götericiliğni sevdim. İşi bilen bir usta. Akşam onu ortaca sanayisine bıraktım.1 teneke polyester,20 kğ cam elyaf,10 herhal 40 numara zımpara, 10 adet … aldık ce 196 tl ödedim. 20/01/2013 Pazar günü buluşacağız.tekneye vardığımda akşam saati Ercan usta sol yan pencerinin malzemesini monte etmiş. Gerçekten çok şık. Güzel.ellerine sağlık.
Redresör 24 volt damla marinden 2.250 tl teklif geldi. Pahalı dedim alamam.Mehmet eyin’i aradım. Bodrumdan ODTU elektronik mezunu redresör ve invertör konusunda uzmanlaşmış Mehmet Çırakoğlu’nun telefonunu verdi.(05387758510) aradım. Meşgul olduğundan sonra konuşalım  dedik.24 volt 25-30 amper redresör işimizi görürmüş.Akülerin toplam amper değerinin 3 te biri olan bir cihaz olmalıymış. Biz 105 amper aküyü şarj edeceğiz. Ben dedim sıfır malzemeler pahalı almam ama sizin güvence vereceğiniz bir redresörü ala bilirim. Elinde Quick marka redresör varmış, malzeme  gelince, tamir edip satabilirim dedi. Bende tamam dedim.araştırmaya da devam edelim dedim. Sahibinden. Com’u redresör için kontrol ediyor uygun bir malzeme bulurum diyorum.mustafa özden 24 volt 30 amper D-fıdıng marka redresör ilanı bırakmış.17/01/2013 tarihinde istanbuldan.3 değişik fotoğrafı var.inceledim temiz malzeme telefonla görüştük.. çok iyi bir insan göndereyim gör parayı sonra gönder. Ben ustam Ercana telefonunu verdim. Görüştüler,Ercan usta ok dedi. Tekrar kendini aradım pazarlık yapalım dedim. 50 tl indirime 300 tl’ye aldım. Ben dedi malımı mevlama sigorta ettirmişim bizim paramız gelir dedi. Pazartesi Salı havale edersin dedi. Hesap numarasını aldım. Ambar firması ile göndermesini istedim. Tamam dedi. Öncesinde Mehmet çırakoğlunu aradım malı ve durumu izah ettim. Uygun al dedi. insanları kaybetmek kolay bilgilendirmek gerekli.değer vermek bu bence değil mi?
Böylece redresör işini de hallettik.
21/01/2013 tarihinde menderes nakliyat ambarı işyerime kadar getirdi. Arabamın bagajına bıraktı görevli arkadaş, 15 tl ücreti varmış ödedim. Teşekkür ederim kendisine. Ambalajı  açmadım, çünki anladığım bir malzeme değil. Redresörü gönderen Mustafa beyi aradım. Akşam üzeri ustama vereceğim yarın da paranızı havale ederim. Dedim. Allah razı olsun. İşi rast gelsin.
Bu hafta sonu iki gün yan taraflardaki biri temiz su  diğeride pis su tankı olacak yerdeki köpükleri temizledim orayı açtım. taa zemindeki polyestere kadar.  Cumartesi Ercan usta yan sağ ve sol pencere kenarlarını ve salon kapı girişini tamamladı. Hava yağışlı olduğundan Halil usta polyester için gelemedi. Ben de üzerini naylon ile örttüm.
Bu hafta göstrege tablaosunu sökmüş Ercan usta. 25/01/2013 Cuma günü İzmirden 4 mm 32,5*60,5 ebatinda krom levha aldım. 70 tl ödedim.Fevziye köyünde demir ve krom işi yapan Abidin usta ve dalaman sanayisinde tornacı Bekir usta tablo için bu çok kalın dediler. Elindeki 2 mm levhadan Bekir usta kenarları caka ile kıvıracak göstergeleri yerleştirecek polisaj yapacak 250 tl istedi.
istanbul bizim liman .com dan 35 cm çapında krom TB4 modelini 88 tl’ye aldım. Aynı ürün İzmir damla marinde havale ile 111 tl idi.
Gösterge panelinin altına yeni dolap yapılacak 4 menteşe, 2 sürgü ve bir kilit gerekli. Araştırdım fiyatlar bana göre.  Aliağadan hamiti aradım. (5383290279) O gemi söküm malzemesi satıyor.Bol miktarda krom gemiden çıkma menteşe ,sürgü,kilit almak için. öbür hafta sonu sanırım aliağaya gideceğim.
26/01/2013 Cumartesi günü yağmur yağıyordu. Yatıma gittim. Bir şeyler yaparım dedim.vardığımda Ercan usta Gösterge panelini, dümen sistemini  parçalamış ve tuvaletin duvarını açarak yeni dümen sistemine yer açmış. Abidin ustadan aldığı demir profilleri kesmş kaynak etmiş yerine montelemiş. ve saç lama parçasını boyamış.ercan ustayı aradım. Teşekkür ettim kendisine.ortacaya gittiğini aldığımız krom 4 mm’lik parça gelmiş ve ambardan aramışlar. Aldığını söyledi.6 tl ödemesi varmış. Ercan usta sormaya çekiniyorum ama bu krom gösterge panelinin yuvalarını kim açaçak dedim. Turan dedi. Tornacının verdiği tutar 250 tl dedi. Ben şimdi pergel falan bakıyorum. Ben açaçağım dedi. Kendisine teşekkür ettim. Tekrar.
Ve Geçtim duş yeri hazırlamak için su kontraplağını kestim. Alt kısımdaki köpükleri 80 cm alan yaratacak şekilde açmaya başladım. Öncesinde elektrikli tıvaleti söktüm. Orada kendime yer açtım.akşama kadar orayı açtım. Davlumbazı örttüğüm naylon uçtu. Aşağıda onu taş ile bastırdım.
Ertesi gün Pazar günü anamın darı böreğini yedikten sonra Aybey yatçılık sahibi şevketlere uğradım.onlarda göceğe tamirata gidecekler hazırlık yapıyorlar. Biraz durduktan sonra  hala yağmur yağıyordu. Fırsat olurda naylonu örtmek ve biraz iş yapmak için tekrar yatıma geldim. Naylonu örttüm. Kelepçeler krom olmadığı için küflenmişlerdi. remote kolu ile motor arasındaki kaumanda aparatının motor ve şanzımana monte edilen  uçlarının destekler demir olduğu için küflenmişit.bazı kelepçe ve o demir parçasını söktüm.onlarla uğraştım.
aliağadaki tornacım Hasan usta sağolsun jabskoyu motor ayaklarının monte edildiği kalın saça kaynaklamış. Yahu bu arıza ederse nasıl sökülür diye düşün yahu. O parça takıldığı ilk günden beri su kaçırıyromuş. İyiki açık denizde kalsak  parçayı sökemeyeceğiz ancak spirel ile kesmek gerekiyor.
31/01/2013 Perşembe günü daha önce 12 ve 24 volt jabsco hidroforlar için anlaştığımız okran  beyi ardım.yurtdışında olduğu zaman konuştuğumuzda ikisini almak istediğmi söyledim ama 150 tl vereyim dedim o 160 tl ye satıyordu. Her ikisini alırsan elimdeki onlar ile ilgili yedek parçaları gönderirim çünkü bana yaramazlar artık. Sen buhidroforlar pahalı yedekleri de tabi ki pahalı dedi.gelince görüşürüz. Dedim.tanesi 1.330 tl idi.

Aradığımda araştırmamı yapmıştım yedek parça pahalı. Parçaları verirseniz tek 24 olanı alayım dedim.olmaz dedi. O arada izmirde   cruısaır marka 11.000 BTu’lik marin klima için anlaşmıştımya tayfun kaptan ile. sulu klima olduğu için bir pompaya ihtiyacım vardı. orkan beye bunun birini o iş için kullanabilirmiyim dedim. Hayır olmaz dedi. Sen 220 volt ile çalışan sürekli su basacak bir parmak, 3 çeyrek gibi santrifuj pompa kullanacaksın dedi. Sen benim diğer ilanlara bak sonra görüşelim dedi.bu arada tayfunu aradım klimalar için bunun ısıtma sistemi de varmı  dedim. Hem  ısıtma hemde soğutma yapabilirmiş. Elektrikçisi gelmediği için ayrıntılı bilgi veremiyorum hani kaç kw ile çalışır gibi sorulara dedi. Ben gelemez isem söktür ambara ver dedim. Sonrasında dalamanda uğur soğutmayı aradım. Marin cruısaır  marka klima alacağımızı nalsı olur diye. Sordum. Uğur abi dedi bu marka klimada number one’dır. olsa olsa sadece kompresör motorunda sorun olur o  da basit.bir santrifuj klima ile su verilecek deniz suyu sıcaklığına göre yazın teknede gaz ölçümü yapıp ona göre iş yapacağız dedi. Al dedi.
Tekrar hidrofor için orkan beyi aradım tüm yedek parçaları ile birlikte ikisini de alıyorum. Dedim. Yalnız ambara vermesini  söyledim. Nelere dikkat  edeyim kullanırken yada montaj ettirirken dedim. Bu pompalar diyaframlı olduğu için su tankınızda devamlı su olsun. Su biterse çalışmaya başlarlar ve hava yaparlar. Aldığınızda montaj öncesi bir elektrikçiye gösterin içerisinde pislik falan var ise temizletin dedi. Hesaba havale ettim.160 tl. öncesinde yoksulluk nafaka ödemesini yaptım. Bu nafaka sistemi ömür boyu devam eden bir borç diyelim. ödemem diyemezsiniz hemen icra ya. Dosya açık zaten.
Yeni anayasa çalışmasında  nafaka ödemelerine bir süre sınırı bekliyorum. ömür boyu nafaka ödemeye son.
02/02/2013 cumartesi günü Ahmet saıgöl abmizi havalamnına bıraktıktan sonra Ercan usta ile dalamanda buluştuk ve köye geldik.ercan usta dedim aldığın ürünlerin tutarını göreyim dedim. Yazdım burada dedi. Ajandanın sayfasını açtı baktı. LPG gaz tutarı 70, vida, kargo, boya ve tekrar LPJ tutarı 100 tl toplan 255 tl. şaşırdım. Malzemeye değil .gaz tutarına .ercan usta bu ne dedim.turan bu y ay 350 tl gaz almışım istersen göstereyim benim araba yakıyor dedi.Şöyle kafamdan geçirdim küçük hesaplar ile işimizin kalitesini engellemeyelim.olabilir. dedim kendimce. Amöa başta konuşmadık.abi her zaman araba ile gitme. Ortayı bulalım dedim.
 03/02/2013 tarihi Pazar günü polyesterci Halil ustayı aradım saat 10 da sanayide buluşalım dedi.gittim yarım saat sonra geldi. Eşyalarını aldı düştük yola sigara simit aldık sarıgermeye gidiyoruz marangoz arkadaşın aradı. Spiral için. Sarıgerme camisinin yanında buluştuk spirali aldık zımpara takacak plastik başlık yok. Ercan usta da teknede onda vardır dedim. Geldik sordum yokmuş. Onu marangozlar kullanırmış.Köyden tekneyi birlikte çıkardığımız fatih kaptanı aradım malzeme var ama kendisi ailesi ile birlikte köyceğizdeymiş. Güzelyurt köyünde aybey yatçılık’ı aradım cevap vermedi. gider onlarda vardır nasılsa dedim. Şevket orada sordum tüm malzeme göcekte imiş. Akıncı köyünden gökhanı aradım işçiler montaja götürmüşler biz neyse ortaca sanayisini bulduk. Geri dönüş saat 12 falan. Yemek zımparaya başladık.Ercan ustanın yaptığı polyester macun kaplama ve boyanan yerler zımparalandı.Çünkü polyester bu malzemeler ile emişmezmiş. Olmazmış. hoppala o kadar emek ve masraf gitti. Çöpe. İlk polyester macunu aldığımızda ahşap üzerine kullanılan bir ürün olduğunu okudum polyester olmayacak diye yorum yaptım kendimce ve Ercan ustaya  söyledim. Bu arada Nurtekin kaptan ile Erdal acar geldi. Tekneye Erdal acar ile çıktım direksiyon kutusunun yerleştirileceği kısımda Ercan usta üzerini boyamış  profil kullandı. Turan bu ya krom olsun ya da ağaç olsun bu nasılsa çürüyecek  dedi. Aşağı indim Ercan ustaya özeleştiri yapalım dedim ve durumu anlattım. Orası nemden uzak en azından 30 yıl gider  dedi. Krom pahalı dedi. İstanbul bizim limandan aldığım direksiyon simidi şekil itibari ile bize ölü alan yarattı ve olmadı.geri iade. Gelişte 12 tl kargo dönüşte aynı tutar olu herhalde bu işten kar edemedik.
Ercan usta gösterge tablosunu krom yapalım dedi.65*32.5 ebetında 3 veya 4 mm krom levhaya ihtiyacım var.benim amacım elimde mevcut olan mahmut hurdacılıktan aldığım levhaları kullanmak. onları gösterdim.olmaz ddi. Dalaman sanayisinde tornacı bekiri aradım.levha var mı diye.sağolsun buluruz dedi. ertesi gün ercan usta ile sanayide buluştuk. bekir, bu yük taşımayacak biraz kalındeğil midedi. elinde 2 mm'lik 316 krom varmış göstergelere göre işleriz parlatırız 250 tl dedi.sade levha alırsal 12tl/kğ.
ercan usta kararlı 4 mm olaca. izmiri aradım 340 kromdan levkayı aldım.70 tl havale ettim. ambara vermişler .ercan usta aldı. ben dedi bir hafta bu levha ile çalışacağım .hafta sonu gördüm.göstergelerin ölçülerine göre delikler açmış.bu işi 500 tl'ye yaptıramam. bunu söylemeye çalışıyorum bir ustayı artı ve ekseri ile değerlendirmek gerekiyor. Ercan usta iş bitirici. mazaret yok. gider bulur alır ve yapar. ona ırgatı götürdüm.marş dinamosu onun değilmiş. ama ben yaptım düzelttim. dedi.
akşam oldu çiğ yağmaya başladı polyester işi olmaz haftaya yaparız dedi. Halil ustayı sanayiye bıraktım ve bankadan 50 tl çekip verdim.

04/02/2013 cumartesi akşamı Ercan ustayı aradım usta bu işte bir yanlışlık var ve senin emeğine bizim malzemeye yazık sen kaplıyorsun Halil usta kazıyor o çatlamasın polyester diye yapıyor olsun dedi. 285 tl bir 175 tl bir ödedim o malzemelerin bir çoğu çöpe gitti. 

İstanbuldan okran güler 544 265 24 16 den aldığım hidroforlar için  okan ile görüştüm. Metro kargoya vermiş. Kargo parasını da 20 tl ödemiş. Sabah dalamana araba girmeyeceği için yolda 8.30 da bekleyip almalısın dedi. Ortacada olduğum için metro firmasına gittim. Ürünler önce fethiyeye gidiyor. Sonrasında küçük araçalr ile dalaman gönderirlermiş. okanı aradım bilgilendirdim.06/02/2013 günü öğleden sonra beni aramadılar ben Fethiye metroyu aradım. Görevli eğer kargonuzu karşılamdısınız ise emeaetçiye verilmiştir.ya hu dedim üzerinde adım telefonum var parası ödenmiş siz bir telefon etmeyi bilgi vermeyi yapmıyorsunuz dedim emanetçinin telefonunu aldım aradım baktılar adıma kargo yok. Bu sefer dalaman metroyu aradım.dalaman yeni garajdaki ofiste imiş.
 Konuştuğum görevli sabah kendisi almış kargoyu. Yeni garajdaki  kamil koç u aradım.erkan veya nihata söylerim servis gelirken merkeze getirirler.kargo orada imiş.Erkana biraz kırıldım. Sürekli kendileri ile yolculuk etmeme rağmen bir ara ve bilgi ver. Olamayabilir. Ortaca dan hulusiyi aradım gelirken garajdan alacak ve bende dalaman belediyesinin yanından aldım.
cruısaır  marka marin klima için sabah tayfun kaptanı aradım.borularını, kumanda pnaaelini ve klimayı söktüğünü nasıl paketlerim diye düşündüğünü söyledi.  Arkadaşı aradım izmire Perşembe günü gideceğini gidince alırım ama bizim çocuğa bırakırsa her zaman alabiliriz dedi. İzmir ekonomi üniversitesinde okuyan çocuğunu telefonunu aldım. Tayfun kaptan 530 660 17 45  dedim. Telefon bu sen Seferihisar dan izmire gelirken Balçova ya bırakırmısın dedim. Benim oğlan dav orada okuyor tamam dedi. Numarayı verdim. Parayı şubat 15 te göndereceğimi  ve 300 tl vereceğimi söyledim sana para demiyorum dedi.  Sıkma kendini malı al bak sonra müsait olduğunda gönlünden geçeni yatır dedi. Tüylerim diken diken oldu. Ey koca tayfun kaptan sana teşekkürler. anlaşıldı tayfun kaptanında malı mevlaya sigortalı.
Sahibinden.com dan  tunç ertürkten 40 cm çapında tik ve ortasındaki pirinç malzemede  20 mm delik bulunan direksiyon simidini 60 tl’ye aldım. Parasını havale ettim. kargo ile gönderecek. 06/02/2013 tarihinde Yurtiçi kargo nun dalaman şubesinden almaya gittim. Ürünü aldım kontrol ettim ve faturayı istedim.12.76 kuru, ve 2.70 tl adrese teslim hizmeti için. Ofisten aldığımı bu tutarı ödemeyeceğimi söyledim.görevli izmirden kesilen bir fatura müdahale edeme.ödemelisiniz dedi.biraz konuştum dertlendim. Ve kredi kartımdan ödedim. Ve faturanın üzerine adrese teslim edilmedi müşteri kendisi şubeden aldı ibaresini yazdırdım.ürün kibar ve hoşuma gitti. Tunç ertürk’ü aradım ve dikkat etmem gereken var mı diye sordum. Ortadaki pirinç mili tornaya tutmayın mili ona uydurun dedi. Bende ercan ustayı aradım durumu kendisine aktardım.  Bizimliman.com aradım. Mustafa ile görüştüm. Direksiyon simidi aldığımı kendi ürünlerini göndereceğimi eğer ürün almaz isem paramı iade edeceklerini ürünün faturası ile birlikte göndermelerini söyledi.
06/02/2013 dalaman sürat kargo ile bizimliman’a gönderdim.6 tl ödedim.iade faturasını da ekledik.
hafta sonu yatımı ticari yapacağım için izmire gitmeyi düşündüm. kesin değil halili aradım yatımı onun adına ticari yapacağımdan o aliağada habil abiye noterlikten süreli vekalet yazdırdım. aliağa liman başkanlığını aradım. celalattin bey yokmuş yerine bakan arkadaşla konuştum.satış yapıp göceğe yeni bağlama ruhsatu çıkarmadan naklini alabirimiyim dedim. bir vergi ödersiniz dedi. çözümü olmalı diye düşündüm izmir limana başkanlığını aradım satışta dilekçe verirasiniz yatımı ticariye çevirmek istiyorum diye ve göceğede naklini isteriniz dedi. ama her vergi mükellefi alamaz dedi. deniz ile ilgili iş yapması ve işyri ünvanında yazması gerekli imiş.
halili aradım onun levhasında yazmıyor.tekrar bir sürü uğraş  birlikte çalışmayı düşündüğüm serkan da aramayınca hemen vazgeçtim.uğraşmak istemiyorum. ticari olması benm kullanamam demek.
cumartesi pazar hep yağmur hap yağmur. cumartesi bisikletimle tekneye gittim.sonra ortacaya gittim. tiner ve zımpara parasını ödedim.75 tl. ibrahim karacaya 225 tl ödeme yaptım. ne alınacağını bilmediğim için mazemeleri ercan usta alacak.kendisine salı öğleye kadar alırmısın dedim tamam dedi.
11/02/2013 öğleden sonra ibrahim karaca aradı. ercan usta almış.sadece iki ürün yokmuş. marin kabla 821 tl tutmuş.
12/02/2013 tarihinde akşam tayfunu aradım aaaaa seniz aramayı unuttum. klimayı gökhan yaşarlara bıraktım.kendileri ile tanıştım benim oğlumuda onlarla tanıştıracağım dedi.böylaece klima bir ara arkadaşım izmire gittiğinde alıp getirecek..Hayırlı olsun.
Çarşamba günü ercan usta aradı. Kapukarıgın köyüne göreve gidiyorduk.sonra konuşalım dedim.Uygun zaman kendini aradım. bu direksiyon çok ufak bizim yatımıza uygun değil sert bir darbee tutamakları zayıf belki kırılır dedi. ercan usta dedim senin istediğn ölçüde aldım eski iade ettğimiz 37 cm idi bu 40 cm. dedim.araştıralım dedim. 40 cm çapında direksiyon simidini aldığım tunç ertürkü aradım küçük geldiği için iade etmek istediğimi ya da 50-60cm çapnda var ise almak istiyorum. dedim. yok onlar bir dönem geldiler. daha da gelmediler. dedi. iade olmaz. kargo ücretleri uygun değil dedi. aranan bir malzeme olduğundan internette satabilirsin dedi.kendi ticeri profesyonelliğidir, anlayışıdır. tamam dedim.
daha sonra internetten uygun simitler buldum. ercan ustaya bir araya gelelim karar verelim dedim.tamam dedi.
ustalar illaki kendi fikirlerinin alınmasını istiyorlar.hakları çünki malzemeyi onlar daha iyi biliyorlar.
Çarşamba akşamı Bir telefon çalışyor akşam yemeğ sonrası numaraya baktım hemen çıkaramadım.ben serkan abi dedi. sarıgermede teknenin yanındayım. her şeyi hazırladık göcekte yerimiz hazır dedi. konuştuk. ve ben ticari yapmaya karar verdim. aliağa liman başkanlığından dosyayı istemek için başvuru yapmak için göcek liman başkanlığına gideceğimden   Perşembe öğledene sonra bağlama ruhsatını almak için köye gittim. ercan ustayı aradım. evde isen internetten direksiyon simidine bakalım mı dedim. tamam dedi. evden evrakalrı aldım. kendisine uğradım. internetten o inceliyormuş ona baktık ve ben de damla marin sayfasındaki olanı gösterdim.ama ercan usta gönlümden geçeni söyleyeyim. bizim hazır ki direksiyon simidini göbeğini alsak ve galvaniz boru ile 50 veya 60 cm bir daire ve ona 3 veya 4 koldan mile bağlasak olmamz mı  dedim. sağlam olur hem dedi.
ve hadi yapalım o zaman dedim. ben o göbeğin etrafını iyice temizleyeyim dedi.
ben de göcek liman başkanlığına geldim. orhan beyle görüştüm. Başvurumu yaptım.gelince siz bizi arar sıra arayın haberleşelim işi yapalım dedi. ben bir vergi yatıracağım ama. tamam dedim.
15/02/2013 tarihi cuma öğleden sonra telefonum çalıyor açtım orhan bey. satışı yapabilirsiniz. Aliağa liman başkanlığı sisteme atmış dedi.Bu hız ve mükemmel hizmet için Göcek liman abaşkalığındaki orhan beye teşekkür ettim.Böyleec yeni bir sayfa açmış olduk. hadi hayırlısı.
07/03/2013 tarih perşembe günü izmşrden aldığım klimayı dalamnda gökhandan teslim aldım..Tayfun kptan iyice sarmış ve paketlemiş..Dalamandaki uğur soğutmayı aradım ofislerinde imiş. götürdüm.. Açtık evet crssair marka klima.boş günümüzde şehir şebekesine bağlayalım kontrolünü yapalım dedi. ben de acalem yok dedim.
kaç haftadır havaların yağışlı olması nedeni ile hala polyester işlemini yaptıramadım.izmirdem 6 kw onan marka marin jeneratör buldum.Ali bir alacağı için almış anlayabildiğimce. üzerine klima sahibinin. fiyat 3.950 tl den başladı.en son 3.500 tl yazmış internete. ali ekşilikten çeşmede çalışıyormuş.ben 1.800 tl verdim. abi sende malı tamamen öldürdün biz sıfırının 3 te bir fiyatını yazdık demişti.dün görüştük göceğe taşınıyormuş ve klimayı da yanında getiriyormuş. hayırlısı bana hasip olur dedim.geçen cumartesi tekneye gittim. direksiyonu  abidin usta ercan usta ile hal etmişler. dalamandaki mahmut hurdacılıktan aldığım 12 tl ödediğim içi dolu çubuk krom parçadan.

ırgatın altına ve yan tarafına krom parçaları levhadan kesip eklemişler. parçanın birine 19 delik açılmış (bu delikleri tüfekçi denilen tornacı ben olsam hayatta iş yaptırmam ve ercan ustayada söyledim kesinlikle ona yaptırma dedim) 50 tl ve  gösterge tablosunu parlatmaya  50 tl olmak üzere toplam 100 tl almış.

Polyester yapma konusunda halil usta ile anlaşmıştım. Pazar ünleri çalışacağız dedik.ayalrdan şubat. sezona daha hayli bir zaman var.Bir pazar geldik, davlumbazı zımparaladık. (Spiral) aletin bir parçası eksik, takılı olduğunu düşünüyormuş, geldik yok.fatih kaptanı aradım marmariste imiş. abidin ustayı aradım. Şevket' e gittik göcekte imiş. basit heryerde bulunan aparat neyse ortacaya kadar uzandık. Marangoz arkadaşının dükkanından parçayla tekneye geldik.akşama zımpara bitti. başaka hafta sonu geldik elyafları kestik. polyester kaplamaya başlayacağız yağmur. neyse beş altı hafta yağmurdan iş göremedik. hava iyileşti. haili usta telefonu açmaz.yeni usta arayşına girdim.Dalaman sanayisinda köylümüz ramazan usta ile görüştüm. gitti işe baktı.2500 Tl istedi birde çok fazla polyster istedi.. izzet ustayı getirdim.1500 tl istedi. Ortacadan ertan usta ile görüştüm. geldi baktık. 800 ti istedi lambiri ve rabıta döşemeyede 500 tl istedi.
Fatih kaptan ile ustalar konusnda dertliyim dedim.Turan deniz işinde bazı işleri kendin yapacaksın.bir noktadan başla dedi.desteğe ihtiyacım vardı. moral açısından yapabilirisn diyecek.
Ertan ustayı araştırdım. işini yaparmış. yolda bırakmazmış.
kendisi ile pazar buluşup bir günde zımparası olan davlumbazı polyesterleyeceğiz.iş tamam.
bu bana ek 1300 ttl daha ek ustalık parası demekti. gece gündüz düşünüyorum. zorlanacağım. bir o kadar da malzeme alacağım.
karar verdim. ertanı aradım akşam buluşalım dedi.hastanede oğlu varmış buluştuk. kendisne ödemeler konusundan bu işe ara vereceğimi söyledim. abi parayı alamamaktansa işi böylece sonlandırmak ya da beklemek daha iyi olur dedi. yemek yedik. evine bıraktım.
22 mm ve 2 mm kalınlığında 8 er metreli 3 adet krom boru aldım. hurdacıdan.toplam 100 tl ödedm. parlatma işini de recep abi elin spiral tutuyorsa kendin yap dedi.
onan marin jeneretör işim olmadı. ali 2.850 tl istedi. alamayacağımı söyledim.
salon ve oturma odası kısmını lambiri yaptırmaya karar verdim. yıllardır kuruttuğum dut ağaçalarını lambiri ve rabıta yaptırmak için ortacaya mesut lara götürdüm. baktılar ağacın damarları ters olduğu için makinada patır patır kırılır ve bundan sana gerekli malzeme çıkamz dedi. yükledik erdal acar ile buluştuk. gel bunu satalım dedi. ustası ibrahime gittik. baktı. ben eve geri götüreceğim bir sürü sorun. 400 tl mayıs veresiye anlaştık.yalnız anam istedi. bir kabir tahtası biçeçeksin dedim. biçti.
ercan usta ile görüştüm. yeni ustalar ek maliyet bunun lambirisini birlikte döşeyeceğiz. ben tutacağım sen vidala. polyesteride kendim yapacağım.pazar günü dalaman eski köprüden mangal yapmadan siteye doğru gelirken murata uğradım. yaptıkalarına baktık. bana polyester konsunda yardım et ve birlikte imece usulü çalışalım dedim. Teknemde patlak var onu nasıl yapabiliriz dedim.o kolay dedi. 23 nisan  salı günü tatil gelebilir misin dedim. akşama doğru olur dedi. bana bir karışım verdi. 3 farklı malzemeyi karıştırdık. bunu götür dedi. yarın orası kaya olacak dedi.
Ben  23 nisan salı günü tekneye gittim. Ortaca osmaniye köyündeki Sar-Tur turizm işletmesinin sahibi  Köy muhtarı musa varol'un işletmesinden dan elektrik alıyorum sağolsun verdi. gerçi  bir daha hiç uğrayamadım. kendisine teşekkür ederim. aynı zamanda güvenli bir şekilde almamı sağladı, yol gösterdi. zımpara işlemine başladım. öğlen saat 2 'ye kadar yaptım.buzdolabı koyacağım kısımı söktüm. havaya baktım rüzgar yok. dingin.
yeni yaptığımız küpeşteyi başladım polyestere. önce bastonu yaptım.baktım zevkli yapıyorumda. keyif aldım.püf noktasını buldum. uyguladım.sonrasında küpeşte. iş tamam . murat geldi. karışımı polyester ile  karıştırdık uyguladık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder