28 Ağustos 2012 Salı

Akü Şarjı

Ramazan nedeni ile 1 ay boyunce tekneme hiç gitmedim.inanın teknemin iç bölmelerinde her adım atışımda zemindeki tahtaların çıkardığı sesi dahi özledim.gıcırt, gıcırt diye.24/08/2012 cuma iş çıkışı akşam saatlerinde tekneme ulaştık.gierken 50 lt su,buz,içecekler, üzüm,yoğurt ve sebze falan götürdük. servis filikasını boynuzbükündeki muhammet kısaca iskeleye bağlamış.Restaurant sahibi ali ve çalışanlarından allah razı olsun.bana sahip çıktılar yol gösterdiler.
tekneme çıktım.salonda bulunan eşyaları havuzluğa çıkardım.Arkadaşım kahve için su ıstmaya başladı.bende yağ ve su kontrolünden sonra motoru çalıştırdım.bastım kontağa hatr diye hemen aldı.mükemmel bir motor sesi.. gür gür gür.eksozdan su atıyormu diye kontrol ettim.su atıyor.
sintineyi kontrol ettim damla su yok.en son safta gres basmıştım.su bile damlatmıyordu. akşamı geçirdik.sabah kahvaltısı biraz mahmurluk ve uyku mahmurluğu var yine uyuduk. sonra bir aküleri kontorl edyim saf su gerekl mi dedim. motor kapağını açtım.baktım sintinede su var.yağ veya mazot değil.şafta baktım su gelmiyor.tuvaletin pis su  tankına girişini kontrol ettim.problem yok.acaba motorun bir yerindenm i dedim baktım ve çalıştırayım dedim.bastım kontağa tık bile yok.birdaha yine aynı.demek ki bizim akülerin şarjı bitmiş. dedim.motor dairesine girilen mutfağın ön kısımdaki kapağı açamak için gittim açarken hidroforun kabloları bir birine temas etmiş ve hidrofor gece aküleri boşaltıncaya kadar çalışmış ve hidrofor da su kaçırdığı için sintinedeki su da böylece oluşmuş.ya biz nasıl bu sesi duymadık.eğlenceye dalmışız.akabindede derin uykuya yatmışız.

 benim meşhur hidrofor çok uğraşmama rağmen sıfır aldığım ama verim alamadığım en sonunda da ihtiyacım olduğunda o kabloları temas ettirerek çalıştırıyor ve işim bitince ayırıyordum. 105 amperlik çift akü kullanıyorum.yani 24 voltu o şekilde elde ediyorum.aküleri söktüm salona oradan havuzluğa bıraktım.akşam serinliği olunca servis botumla iskeleye, sabah giderken arabama koyacak şekilde yol kenarına kamufle ettim. arabamla çarşıdaki küçük boş dükkanıma bıraktım ve köydeki evime gittim.pazartesi saat 4 gibi iki aüyü elektrikli bisikletimle sanayiye şarj yapması için ustaya bıraktım.
İskeleden yol kenarına taşıyorum.aksilik bu ya ayakkabıyı da teknede unutmuşuz. yalın ayak taşların arasından yürüyorum.
 Bulunduğum noktadan yarın sabah saat 5 te geri dönerken arabaya yükleyeceğim.ot parçaları ile üzerlerini örttüm.
30 ağustos zafer bayramı nedeni ile bir günlük tatilde tekrar tekneye gittim.Aküleri şarj için dalaman sanayi sitesindeki turan ustaya götürmüştüm.Çarşamba akşamı almaya gittim. şarj olmuş.akülerde bir problem yokmuş.
Borcumuz ne dedim.25 tl dedi.Turan usta çok değil mi dedim.5 amperde 36 saat makineye takılı bıraktım, yaktığı elektrik parası inan dedi.ben bu işi 5-6 saatte de bitirirdim ama verimli olmazdı. dedi. tamam dedim.
kendisine aküleri motorla şarj ederken neye dikkat  etmeliyim. dedim. motoru çalıtır ve biraz gaz verki şarj dinamosu faaliyete geçsin.15- 20 dakika da şarj olur dedi. eğer rolantide çalıştırırsan olmaz dedi.
şimden sonra böyle yapacağım.
ramazan ayı boyunca gitmedim dedim ya o zaman içinde teknem hiç su yapmadı. pazar günü şöyle bir kontrol için motor kapağını açtım sintinede fazla miktarda su var. ilk önce bulamadım nedenini sonradan hidroforun takılı kalması ve çeşmelerinde açık olmaması hidrofor çıkışındaki hortumu yuvasından çıkarmış ve temiz su tankındaki su boşalmış.onu tahliye ettim ve motoru çalıştırmak isterken zaten marş basmayınca akü olayı ortaya çıktı.aküleri takmaya gittiğimde tekrar sintinede su vardı.bağlantıları yaptım.sintineyi boşalttım. motor dairesine indim.nereden olur su yapar derken o hidroforun bağlantısının koptuğunu gördüm.perşembe akşamına kadar hiç su yapmadı.
şarj dinamosunun üzeri ve diğer bazı kısımlar deniz tuzu kaplamış onları sildim ve üzerlerini gresledim. kelepçeleri ve santrifüj pompası üzerindeki somunlar küflenmesin diye onlara da gres sürdüm. aliağada iken usta şarj dinamosunun ayaklarındaki somunları iyi sıkmamıştı burada ise marş dinamosunun motora bağlantı somununun bir tanesini takmamış.yeri boştu.somun alıp gittiğimde onu sağlamlayacağım. rasgele gördüm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder